New 2027 Renegade Villagio 25RMC Motor Home Class C - Diesel
Renegade Villagio Class C diesel motorhome 25RMC highlights:
- Full-Wall Slide
- LED TVs
- Kitchen Pantry
- Full Rear Bath
- Booth Dinette
This spacious coach will be perfect for your crew of four to five! The full-wall slide will open up the main living area, and here you'll find the Murphy bed and booth dinette for dining, seating and sleeping space. There is also a 46" x 80" overhead bunk above the cab for an extra guest or two little ones. A full rear bath features a 36" x 24" shower, toilet, sink and spacious bath wardrobe. This coach also includes all of the kitchen appliances needed to create your best meals while on the road: a two-burner LP cooktop, a convection microwave, and an 8-cu. ft. 12V refrigerator. And a Smart LED TV in the living room and outside will wash away rainy-day blues!
With any Villagio Class C diesel motorhome by Renegade, you will find comfort and adventure at every turn! The Mercedes-Benz Sprinter 4500 cab chassis and 4-cylinder dual turbo diesel engine will power your many excursions, and the added safety capabilities will help give you peace of mind as you travel. There is also an MBUX multimedia system with a touchscreen, Apple CarPlay and Android Auto wireless charging, and up to 4,200 lbs. of towing capacity. Durable construction includes a welded aluminum roof truss with a seamless crowned fiberglass exterior and vacuum-bonded laminated walls and floors for lasting strength. Inside, you'll find solid surface countertops throughout, a memory foam mattress, a soft-touch padded ceiling, and maple hardwood custom cabinetry throughout to name a few comforts!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 16486
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 4500 Cab
Interior Color: SEABROOKE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 9 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | SEABROOKE |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 4-Cylinder Dual Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 4500 Cab |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Murphy |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals. |
| Water Heater Type | GE Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Smart LED TV; LR, Ext. |
| Awning Info | Powered Girard GG Lateral Arm w/LED Lights and Slide Toppers |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | W1X9N33Y3SN358727 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


