Used 2004 Forest River RV Cherokee 285B Fifth Wheel
Call for details.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 089690
Exterior Color: White
Interior Color: White
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Interior Color | White |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 1400 lbs |
| GVWR | 11560 lbs |
| Dry Weight | 7800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen, Bunks, Dinette, Jackknife Sofa |
| Refrigerator Type | GAS/ELECTRIC |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4FCKE214P089690 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

