Used 2005 Jayco Jay Flight 27BH Travel Trailer
A Jay Flight puts the great outdoors at your doorstep. Take the kids hiking, swimming, or fishing, knowing that your home away from home — complete with beds, their favorite toys, and a clean bathroom — is nearby.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $2,472
Sale Price: $8,995
Stock# 18554
| Sleeps | 8 |
| Length | 29 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 590 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 4950 lbs |
| Cargo Capacity | 2550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Gas/electric |
| Refrigerator Size | 6.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Awning Info | Manual |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ02NX51EF1936 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


