Used 2005 Monaco Diplomat Diplomat 40DST Bath & Half Motor Home Class A - Diesel
The 2005 Monaco Diplomat 40DST is a luxurious Class A diesel pusher motorhome that measures 40 feet long and features a triple-slide floorplan designed for spacious living and extended travel comfort. Built on the sturdy Roadmaster Raised Rail RR8R chassis with air-ride suspension (including eight air bags and Monroe shocks), it delivers a smooth, stable ride powered by a Cummins ISL 400 HP turbo diesel engine paired with a 6-speed Allison MH 3000 transmission.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 4096
Chassis: Roadmaster Raised Rail RR8R-Series Chassis
Exterior Color: BROWN
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| Dry Weight | 33000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 275/70R/22.5 |
| Generator | ONAN 8.0kW DIESEL 1014 hrs |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 62624 |
| Engine | Cummins ISL 8.9L |
| Chassis | Roadmaster Raised Rail RR8R-Series Chassis |
| Horsepower | 400 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Available Beds | 1 QUEEN |
| Torque | 1200 ft-lb |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 39 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| VIN | 1RF43464X52036289 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

