Used 2006 Beaver PATRIOT 525 THUNDER 42 VICKSBURG IV Motor Home Class A - Diesel
The 2006 Beaver Patriot Thunder stands as a high-water mark for the golden era of luxury diesel pushers, effortlessly blending "Old World" artisan craftsmanship with brute mechanical force. Built on the heavy-duty, tag-axle Roadmaster S-Series chassis, this Class A masterpiece is propelled by a massive $525\text{ HP}$ Caterpillar turbo-diesel engine paired with an Allison 4000 transmission, a combination that allows it to flatten steep mountain inclines with an authoritative, whistle-backed grunt. The exterior commands an immediate presence at any resort, boasting a deep, breathtaking full-body paint scheme, an aggressive stance, and a massive pass-through underbelly storage system fit for full-time luxury living.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 4112
Chassis: Semi-Monocoque Chassis
Exterior Color: BROWN
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| Dry Weight | 48160 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 295/80R/22.5 |
| Generator | ONAN 10.0kW DIESEL |
| Fuel Type | DIESEL |
| Miles | 102321 |
| Engine | CAT C-13 |
| Chassis | Semi-Monocoque Chassis |
| Horsepower | 525 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Available Beds | 1 |
| VIN | 1RF10561961036430 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

