Used 2006 Fleetwood RV Southwind 37C Motor Home Class A
The 2006 Fleetwood Southwind is a high-end Class A gas motorhome known for its modern styling, full-body paint options, and luxurious, residential-style amenities. Built on a Ford chassis with a 6.8L Triton V10 engine (362 HP, 457 lb-ft torque), the 2012 Southwind line emphasizes comfort, durability, and extensive storage, aiming for a diesel-pusher feel in a gas coach
- Engine: 6.8L Triton V10 Ford
- Horsepower: 362HP
- Torque: 457 lb-ft @ 3,250 RPM
- Transmission: Ford 5-Speed Automatic w/Overdrive
- Overall Length: 36' 5"
- Overall Height: 12' 10"
- Overall Width: 102"
- Fresh Water Capacity: 80 Gal
- Grey Water Capacity: 58 Gal
- Black Water Capacity: 42 Gal
- Propane Tank: 25 Gal
Triple Slide, Rear Queen Bed Slideout w/Nightstands, Wardrobe, TV, Desk, Side Isle Bath w/Angle Shower, Lav., Storage Cabinet, Double Bath Entrance, Utility Cab., Pantry/Refrig./3 Burner Range & Double Kitchen Sink Slideout, Recliner, Sofa Sleeper & Booth Dinette Slideout, Eng. & Chassis Choice and More.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $1,624
Sale Price: $23,277
Stock# Nap-SoWi37c
Chassis: Ford
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Dry Weight | 19220 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Miles | 68000 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F6NF53Y760A07249 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


