Used 2006 Winnebago View 23J Motor Home Class C - Diesel
The Original View! Compact and Full of Features!This is a great trade, a 2006 Winnebago View 23J. The previous owners were nonsmokers and did not have pets in the RV. It comes backed with a clean vehicle history report!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
This coach is powered by the tried and true Dodge Sprinter powertrain:
1. 2.7L Dodge Sprinter Diesel Engine
2. 154 horsepower
3. 5 Speed Transmission
Includes the following aftermarket installations:
1. Refurbished Dash Cluster (not actual miles)
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 25 cubic feet of exterior and basement storage
2. 26.4 gallon fuel capacity
3. 18 gallon LP capacity
4. 6 gallon LP water heater
5. 30 amp electrical service
6. 13,500 BTU high efficiency air conditioning system
7. Dual group 24 RV batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory here in Forest City, Iowa!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 901823B
Chassis: Dodge Sprinter
Exterior Color: Storm Gray with Vivid Blue/Bright Yellow Graphics
Interior Color: Durango Denim
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Durango Denim |
| Exterior Color | Storm Gray with Vivid Blue/Bright Yellow Graphics |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 10200 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Generator | 3600 Watt Onan LP Generator |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 105268 |
| Engine | 2.7L 5 Cyl |
| Chassis | Dodge Sprinter |
| Horsepower | 154 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Axle Weight Front | 3859 lbs |
| Axle Weight Rear | 7056 lbs |
| LP Tank Capacity | 18 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LP |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 25 cu. ft. |
| Gross Combined Weight | 13700 lbs |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDXPD944X65899331 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


