Used 2007 Forest River RV Surveyor SVF 241RK Fifth Wheel
AS-IS SEE DISCLAIMER / Rear Kitchen / Queen Bed / Single Side
Single Slide, Rear Kitchen w/Refrigerator, 3 Burner Range, Overhead Cabinets, Double Kitchen Sink, Booth Dinette Slideout, Sofa or Hide-A-Bed Opt., Ent. Center, Pantry, Angle Shower, Lav., Stool Room, Pass-Thru Storage, Ent. Center/Wardrobe, Front Queen Bed w/Storage Below, Nightstand & More.
As is sale- *NOTE: As is - Although dry now, our inspection did show that this unit did have water intrusion at some point. As a result it is being sold as is. We will be happy to show you what we found when you come in person to see if it is the right bargain for you.
Please call 207-224-8444 for more information!
AS-IS SAFETY CHECK ONLY: This unit has received only a basic road safety inspection (e.g., brakes, lights, tires, hitch, propane leak down, and frame). No functional systems (plumbing, electrical, appliances, etc.) have been tested, and their condition is unknown. Sold strictly as-is, with no warranty or guarantees, and may require repairs after purchase.
*Payments are based on 8.49% APR for 60/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 7L010999
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 967 lbs |
| Dry Weight | 6063 lbs |
| Cargo Capacity | 1426 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 205/75/R14 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


