Used 2010 Airstream Flying Cloud 27 FB Travel Trailer
!!!COMING SOON!!!
!!!COMING SOON!!! !!!COMING SOON!!! !!!COMING SOON!!! !!!COMING SOON!!!
Flying Cloud Travel Trailer w/Front Sleeping Options, Standard Queen Bed w/2 Closets, or Queen Bed w/Nightstands, or Twin Beds w/Nightstand w/Trunk Between and Wardrobes on Ends of Beds, Rear Booth Dinette, 66" Sofa, Refrig., Wardrobe, Shower, Private Toilet Area w/Vanity & Sink, Pantry, 3 Burner Range, Galley w/Sink, Vinyl Flooring and Much More!
Exterior Length: 28'
Width Exterior: 8'5-1/2"
Width Interior: 8' 1"
Height Exterior w/A/C: 9' 7"
Height Interior w/A/C: 6' 5"
Hitch Ball Height: 17-3/4"
Hitch Weight w/o Options: 775 LBS
UBW (Unit Base Weight): 5,746 LBS
NCC (Net Carrying Capacity): 1,854 LBS
w/o Options Fluids Or Cargo:
GVWR (Gross Vehicle Weight Rating) (U.S.): 7,600 LBS
Water Tank w/Drain Valve: 39
Blackwater Tank (Gal): 39
Graywater Tank (Gal): 37
Water Heater (Gal): 6
A/C w/Heat Pump (BTU): 15K
Furnace w/Electric Ignition (BTU): 25K
LPG (Lbs) (2-30# Tanks): 60
Deep Cycle Battery (Lead Acid): 2
Sleeping Capacity: 2-4
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 524519
Interior Color: Burnt Sienna/Midnight Sun/Moch
| Sleeps | 4 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Burnt Sienna/Midnight Sun/Moch |
| Hitch Weight | 791 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5808 lbs |
| Cargo Capacity | 1792 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 1STT9YL22AJ524519 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


