Used 2010 Fleetwood RV Encounter 30SA Motor Home Class A
**** Sale Pending *****
Double Slide Fleetwood Encounter Class A, Rear Queen Bed Slide w/Nightstands, Ward. Dresser, Opt. 19" LCD TV, Overhead Cab., Corner Shower, Lav., Toilet, Linen Cab., Pantry, 3 Burner Range, Micro., Dbl. Kitchen Sink, Overhead Cab., Sofa, Shelf, Refrig. & Booth Dinette Slide Out, 19" LCD TV or Opt. 32" LCD TV w/Home Theater, 14' Awning & More.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 6583
Chassis: Ford
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 36990 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F65F5DY0B0A00619 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


