Used 2010 Newmar Canyon Star 3855 Motor Home Class A
Ask about our FREE Camping and 1 Year of RV Complete!
Triple Slide Newmar Canyon Star Motorhome, Slide Out Rear Queen Bed w/Overhead Cab., Dbl. Shirt Ward., Overhead w/TV, Chest of Drawers, Step Down Bath w/Private Toilet Area w/Lav., Corner Shower, Ward. or Opt. Washer/Dryer, Pantry, Two Recliners & Sofa E-Z Bed Sofa Slide w/Overhead, Buffet Dinette/Overhead Cab./TV/Pantry/2 Burner Range/Dbl. Kitchen Sink Slide, 20' Awning & More. Workhorse Chassis Available.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# CM960537
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 26000 lbs |
| Dry Weight | 21304 lbs |
| Cargo Capacity | 4696 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Miles | 74704 |
| Engine | 362 HP |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F6NF53Y390A00657 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


