Used 2010 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 40 QXP Motor Home Class A - Diesel
THEY DON'T BUILD THEM LIKE THIS ANYMORE! 425 HP, Quad Slide, Great Condition. Photos Coming Soon!
Quad Slide Allegro Bus Diesel by Tiffin Motors w/Rear Closet, Opt. Wash/Dryer, Queen Bed Slideout w/Nightstands & Lav. w/Overhead Storage, 26" TV w/Overhead & Drawers Below Slide, Private Toilet Area w/Lav., 36" Shower, Pantry, 4-Door Refrig./72" Booth Dinette & 74" Sofa Bed Slide, 32" LCD TV Ent. Center, Opt. 32" LCD TV Above Cab Area & Exterior, Double Kitchen Sink/Stove & Microwave/Overhead Cabinets & 74" Sofa Bed Slideout, Choice of Chassis & More. Shown w/Freightliner Specs. Others Avail.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 112950
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 34600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 295/80R |
| Furnace BTU | 60000 btu |
| Miles | 73240 |
| Engine | Cummins ISL |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 5VBBA67A3AA112950 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


