Used 2010 Winnebago Adventurer 37F Motor Home Class A
JUST ARRIVED! More pictures coming soon!
Winnebago Adventurer Class A Coach w/Triple Slide, Rear Full Bath w/Corner Shower, Toilet & Vanity w/Sink, Queen or Opt. King Bed, Ward./Opt. TV/Ward./Storage or Opt. Wash/Dryer/Refrig. w/4 Door Opt./3 Burner Range/Dbl. Sink/Booth Dinette or Opt. Dining Table & Chairs w/Buffet & Retractable 40" LCD TV Full Wall Slide, 32" LCD TV Above Cab, Rest Easy Sofa & Euro Chair w/Theater Seating Opt., 1/2 Bath w/Dbl. Entry & More! Workhorse Specs. Shown, Opt. Ford or Freightliner FRED Diesel Avail. Also.
- New refrigerator in 2025
- New tires 2025
- Generator serviced 2025
- Roof resealed 2025
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 38053
Chassis: Workhorse W22
Exterior Color: Almond Pearl, Pearl Silver, Da
Interior Color: Sandhurst, Granite Cliff, Ceda
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft 2 in |
| Interior Color | Sandhurst, Granite Cliff, Ceda |
| Exterior Color | Almond Pearl, Pearl Silver, Da |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Generator | 5.5KW Onan |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 62561 |
| Engine | 340 hp Vortec 8.1L |
| Chassis | Workhorse W22 |
| VIN | 5B4MPA7G793438053 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


