Used 2011 Newmar King Aire 4574 Motor Home Class A - Diesel
Used Newmar RV for sale – 2011 Newmar King Aire 4574 is approximately 45’ 0” in length with 61,848 Miles, 3 slides and features HWH & Air leveling system, Aluminum wheels, full body paint, 4 camera system, diesel generator, Cummins 650HP diesel engine, Spartan Chassis, Tilt/telescoping steering wheel, smart wheel, secondary engine brake, power visor, keyless entry, power windows, hydro-hot, patio awning, door awning, window awning, cargo tray, pass through storage, docking lights, black tank flush, power water hose reel, power electrical reel, exterior shower, exterior TV, fiberglass roof, air ride, inverter, ceramic tile, leather seating, stackable washer/dryer, heated floors, 7 foot ceiling, dual pane windows, hardwood cabinets, dishwasher, convection microwave, residential refrigerator with ice maker, king bed, theater seats and much more. For additional details on this unit and our entire inventory including brochures, window sticker, videos, photos, reviews & testimonials as well as additional information about Motor Home Specialist and our manufacturers please visit us at MHSRV.com or call 800-335-6054 for our Texas location or 334-288-0331 for our Alabama location. At Motor Home Specialist, we DO NOT charge any prep or orientation fees like you will find at other dealerships. Read Thousands upon Thousands of 5-Star Reviews at MHSRV.com and See What They Had to Say About Their Experience at Motor Home Specialist.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# MHS42974A
Chassis: Spartan K3 w/IFS
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 45 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 54000 lbs |
| Dry Weight | 45400 lbs |
| Cargo Capacity | 8600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 140 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 61730 |
| Engine | Cummins ISX 650 HP |
| Chassis | Spartan K3 w/IFS |
| VIN | 4VZVU1E96BC072568 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


