Used 2011 Newmar Mountain Aire 4344 Motor Home Class A - Diesel
BEAUTIFUL WELL KEPT COACH!!! DON'T MISS THIS ONE!!!
2011 Newmar Mountain Aire 4344 Class A diesel motorhome highlights:
- Quad Slide Outs
- King Bed
- Spartan Chassis w/ Cummins Diesel Engine
- Aqua-Hot Hydronic Heating
- Residential Kitchen
Experience luxury travel in this 2011 Newmar Mountain Aire 4344. With three slide-outs, this coach offers a spacious, open layout featuring high end finishes, solid wood cabinetry, tile flooring, and comfortable seating throughout.
The living area flows into a fully equipped kitchen with solid surface countertops, residential appliances, and plenty of storage. In the rear, enjoy a private master suite with a king bed, large wardrobe, and a spacious bathroom.
Additional luxury features include a washer and dryer, onboard generator, multiple A/C units, power awnings, and ample exterior storage. Built on a Spartan chassis, this diesel pusher delivers a smooth, reliable ride with top tier comfort!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $21,442
Sale Price: $147,900
Stock# 2251
Chassis: Freightliner
Exterior Color: RED
Interior Color: TAN
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | TAN |
| Exterior Color | RED |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 47000 lbs |
| Dry Weight | 35700 lbs |
| Cargo Capacity | 11000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 315/80R 22.5 |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Generator | Oasis |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 96654 |
| Engine | Cummins ISL 8.9L diesel |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 276 in |
| Available Beds | 3 |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 7 |
| Axle Weight Front | 20000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 10000 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| AC BTU | 45000 btu |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


