Used 2011 Newmar Ventana 3962 Motor Home Class A - Diesel
Maryland Inspected
Appliance Prep - No Warranty
Water damage and delamination(s) - Will seal, no repair
MILEAGE: 38,065
Triple Slide Ventana Motor Home, Rear Double Ward., Lav., Linen, Toilet, Shower, King Bed Slideout, Dresser/TV/Pantry/Refrigerator/Dinette/ Easy Bed Sofa Slideout, Toilet, Lav., TV, Double Kitchen Sink, 3-Burner Range, Loveseat w/Foot Rest, Overhead Cabinets Throughout, Awning & Much More. Available Options May Include: Washer/Dryer.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 49909
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 34000 lbs |
| Dry Weight | 26900 lbs |
| Cargo Capacity | 7100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 38065 |
| Engine | Cummins ISB 350 HP |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZACHDT9BCAV0393 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


