Used 2011 NuWa HitchHiker Discover America 300 FK Fifth Wheel
NuWa Discover America Triple Slide FW w/Rear Living Area Including 2 Chairs w/Shelves Both Sides, 60" Hide-A-Bed/Refrig./3 Burner Range Slide w/Ext. Storage Above, Dbl. Kitchen Sink, Slideout Dinette/Desk/32" LCD TV/Pantry/Ext. Storage, Step Up to Side Aisle Bath w/Angle Shower, Closet, Toilet & Sink, Front Queen Bed Slide, Front Full Closet, Cushion Seat and More! Available Options May Include: Washer/Dryer, TV in Bedroom.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $10,283
Sale Price: $19,712
Stock# CBR8485
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2400 lbs |
| GVWR | 14600 lbs |
| Dry Weight | 11560 lbs |
| Cargo Capacity | 3040 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 1NW32DP02BD078485 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


