Used 2011 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 40 QXP Motor Home Class A - Diesel
Quad Slide Allegro Bus Diesel by Tiffin Motors w/Rear Closet, Queen Bed Slide w/Nightstands & Overhead Storage & Bath Sink, Slideout 32" TV/Drawers Below Overhead Cabinet, Private Toilet Area, Shower, 32" TV in Living Area, Res. Refrig./Booth Dinette & Sofa Bed Slide, Dbl. Kitchen Sink/Range w/Microwave/74" Sofa Bed Slide, Ext. 32" TV, 37" TV Above Cab., Overhead Cabinet Both Driver & Passenger Sides & More! Avail. Options May Include: Washer/Dryer, King Bed, Powerglide Chassis.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $185,204
Sale Price: $159,987
Stock# 3CR480
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 34600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 295/80R |
| Furnace BTU | 60000 btu |
| Miles | 51230 |
| Engine | Cummins ISL 450 Hp |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 5VBBA67A6BA113480 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


