Used 2011 Tiffin Motorhomes Allegro RED 38 QBA Motor Home Class A - Diesel
Quad Slide Tiffin Allegro RED Class A Diesel Coach w/Rear Queen Bed w/Nightstands, Rear Closet, Bank of Drawers Below 26" LCD TV & Bunk Bed Slide, Bath w/Linen Cabinet, Corner Shower, Lav. & Toilet, 42" LCD TV, Booth Dinette & 74" Sofa Bed Slide, Overhead Storage Throughout, Slideout Sofa/Microwave/3 Burner Cooktop/Oven & Dbl. Kitchen Sink, 2 Door Refrigerator & Pantry, and More! Available Options May Include: Washer/Dryer, Tile Floor in Bedroom, 4-Door Refrig., 32" LCD TV Above Cab Area.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# UA016
Chassis: Freightliner RED
Exterior Color: -
Interior Color: -
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 38 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | - |
| Exterior Color | - |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R/22.5 |
| Miles | 44927 |
| Engine | 340 Hp Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner RED |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


