Used 2011 Tiffin Motorhomes Phaeton 42 QBH Motor Home Class A - Diesel
18,400 MILES & 393 HRS OF GENERATOR TIMEPhaeton Class A Coach w/1-1/2 Baths, Rear Full Bath Including Closet, Lav., Toilet & Shower, 32" LCD TV w/Drawers Below Slide, Queen Bed Slide w/Nightstands, 1/2 Bath w/Sink, 32" LCD TV in Living Area, Pantry Below TV, 4 Door Refrig./Booth Dinette & 74" Sofa Bed Slide, 2nd 68" Sofa Bed/Dbl. Kitchen Sink/Range w/Convection Microwave Above Slide, Overhead Cabinets Throughout & Much More! Available Options May Include: Residential Refrig., 37" TV Above Cab Area, 32" Exterior TV, Washer/Dryer.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 1150
Chassis: Freightliner
Exterior Color: 6 Full Body Paint Choices
Interior Color: Caviar, Tiffany, White Diamond
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Caviar, Tiffany, White Diamond |
| Exterior Color | 6 Full Body Paint Choices |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 42600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Furnace BTU | 65000 btu |
| Engine | Cummins ISC 380 Hp |
| Chassis | Freightliner |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


