Used 2012 American Coach American Revolution 42T Bath and a half Motor Home Class A - Diesel
2012 AMERICAN COACH AMERICAN REVOLUTION 42T
* CUMMINS 8.9L ISL 400HP
* ALLISON 3000MH 6-SPEED 2 STAGE ENGINE BRAKE
* BATH AND A HALF
* REAR CLOSET FOLD AWAY BUNK BEDS
Triple Slide American Revolution Motor Home, Rear Ward., Utility Cab., Stackable Washer/Dryer, Toilet, Lav., Med. Cab., Shower, Queen Bed/Nightstands Slide, Half Bath, 40" LCD TV, Dining Table & Chairs/Base Cabinet/Sofa Slide, 32" LCD TV Mid Ship, Sofa/Shelf/Double Kitchen Sink/3-Burner Range/Microwave/Residential Refrigerator/Pantry/32" LCD TV Slide, Overhead Cabinets Throughout & Much More. Available Options May Include: Queen Bed w/Air Mattress, Electric Cooktop, Dishwasher, W/D Combo & More.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 5212
Chassis: Liberty
Exterior Color: 5 Choices
Interior Color: Faded Linen, Golden Suede, Lux
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Faded Linen, Golden Suede, Lux |
| Exterior Color | 5 Choices |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Generator | ONAN 8.0kW DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 46395 |
| Engine | 450HP Cummins ISL |
| Chassis | Liberty |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Refrigerator Type | RESIDENTIAL |
| LP Tank Capacity | 28.2 |
| Water Heater Type | AQUA HOT |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| VIN | 4UZFCGCY4CCBW4896 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


