Used 2012 Coachmen RV Catalina 30FKDS Travel Trailer
Coachmen Catalina Travel Trailer w/Rear Queen Bed Slide w/Nightstand & Overhead Cabinets, Wardrobe w/Interior Storage Shelves, Dresser w/Drawers & TV Cabinet Above, Private Bedroom Entry, Bath w/Angle Shower, Toilet, Sink, & Linen Cabinet, Ent. Center, Counter Top, Lounge Chair, Sofa & Booth Dinette Slide, Front Kitchen Including Pantry, Kitchen Sink, 3 Burner Range & Refrigerator, Breakfast Bar, Overhead Cabinet & More! Avail. Options May Include: Patio Door, Free Standing Dinette.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $3,000
Sale Price: $13,995
Stock# D5137A
Interior Color: 4 Fabric Decor Choices
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | 4 Fabric Decor Choices |
| Hitch Weight | 998 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 7415 lbs |
| Cargo Capacity | 2485 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5ZT2CAVB0CT002137 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


