Used 2012 Keystone RV Cougar X-Lite 29BHS Travel Trailer
Cougar X-lite Bunkhouse Travel Trailer (Dealer Stock Only) w/Single Slideout, Bunkhouse w/One Set of Bunks and Booth Dinette w/Bunk Above & Wardrobe Between, Pantry, U-Dinette & Sofa Slideout w/Overhead Cabinets, LCD TV, Double Kitchen Sink, Countertop Extension, Refrigerator, 3 Burner Range, Tub/Shower, Lav., Toilet, Front Queen Bed w/Wardrobes, Laundry Chute, Front Pass-Thru Storage, TV Shelf and Much More!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 2841
Interior Color: Sedona Suede, Silver Sage, Aut
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Sedona Suede, Silver Sage, Aut |
| Hitch Weight | 930 lbs |
| Dry Weight | 6470 lbs |
| Cargo Capacity | 1755 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| VIN | 4ydt29b23cv502841 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


