Used 2012 Keystone RV Laredo Super Lite 291TG Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
Single Slide Laredo Super Lite Travel Trailer w/Rear Bunkhouse w/Quad Bunks w/Ent. Center/Wardrobe Between, Outside Refrigerator w/Countertop & Overhead Cabinet & Flip Out Stove, Pantry, Family Sized U-Dinette & Sofa Sleeper Slideout, Tub/Shower, Vanity w/Sink & Toilet, Refrigerator, 3 Burner Range, Double Kitchen Sink w/Counter Extension, Revolving Ent. Center, Front Queen Bed w/Wardrobes, Pass-Thru Storage, Rear Exterior Storage and More!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# UT220464
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 785 lbs |
| Dry Weight | 6563 lbs |
| Cargo Capacity | 1637 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT29129CV601973 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


