Used 2012 Newmar Bay Star 2901 Motor Home Class A
MD State Inspection: Yes.
Appliance Prep: No warranty.
Water Damage &/or Delamination(s): Will seal, no repair.
Mileage: 42,078.
Double Slide Bay Star Class A Gas Motorhome by Newmar, Rear Queen Bed Slide, Nightstands, Double Shirt Wardrobes/Overhead Storage w/TV Above Chest of Drawers, Pantry, Shower, Vanity w/Sink & Toilet, Booth Dinette & Jack-Knife Sofa Slide, Double Kitchen Sink, 3 Burner Range, Refrigerator, Overhead Storage Throughout, 17' Awning & More!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 52824
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 16300 lbs |
| Cargo Capacity | 1700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 42000 |
| Engine | 362 HP |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DY4B0A09845 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


