Used 2012 Newmar Ventana LE 3843 Motor Home Class A - Diesel
JUST ARRIVED! COME SEE FOR YOURSELF! Gently Used Pre-Owned Class A Motorhome!
Quad Slide Ventana LE Motor Home, Rear Bedroom w/Queen Bed Slide, Ward. w/Sliding Mirror Doors, Ward. or Washer/Dryer, TV/Dresser/Flip Up Bunk/Ward. Slide, Pantry, Double Kitchen Sink/3-Burner Range/Easy Bed Sofa Slide, Sofa/Booth Dinette/Refrigerator/Pantry Slide, TV/Dry Bar, Toilet, Linen, Lav., Shower, Overhead Cabinets Throughout, 14' Awning & Much More.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 108845RA
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 31000 lbs |
| Dry Weight | 26100 lbs |
| Cargo Capacity | 4900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Generator | 6000w |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 340Hp Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Available Beds | 1 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZAB2DT7BCBE3120 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


