Used 2013 Dutchmen RV Aerolite 294RKSS Travel Trailer
King Bed! Wrap Around Kitchen!Super Slide Dutchmen Aerolite w/Rear Kitchen Including Pantry, Refrigerator, 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Overhead Cabinets, Counter Space, U-Shaped Dinette & Sofa Slideout, Ent. Center, 2 Lounge Chairs w/End Table Between and Overhead Storage, Side Aisle Bath w/Angle Shower w/Skylight, Toilet & Sink, Coat Rack, Wardrobe, Front King Bed w/Wardrobes Both Sides, Outside Storage & More!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $5,085
Sale Price: $9,443
Stock# DK170300
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 762 lbs |
| Dry Weight | 6149 lbs |
| Cargo Capacity | 1451 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 47CTAER29DK170300 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


