Used 2013 EverGreen RV Ascend A231RKB Travel Trailer
Single Slide Ascend Travel Trailer, Rear Bath w/Toilet, Lav., Med. Cab., Shower, Refrigerator, Jacknife Sofa Slide, Queen Bed w/Storage Below, Dbl. Ward. w/Drawers, Dinette, TV Stand, Range, Sink, Overhead Cabinets Throughout, Outside Shower, Pass Thru Storage & Much More. Available Options May Include: Microwave.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 2454C
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 3 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 363 lbs |
| GVWR | 5495 lbs |
| Dry Weight | 3950 lbs |
| Cargo Capacity | 1246 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | ST225/75R14-D |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


