Used 2014 Coachmen RV Catalina 293QBCK Travel Trailer
PRIVATE BUNK ROOM! AFFORDABLE FAMILY RV!
This Coachmen Catalina 293QBCK includes:
- $100 In Store Parts Credit
- Camper College Orientation
- 1 Year Route 66 RV Club Membership
- 24/7 Tech Assistance
- 10% Parts Discount At All Route 66 Location
- 10% Camping Discount At KOA
- Upgrade To The RV Club Unlimited For Only $219!
Coachmen Catalina 293QBCK offers a spacious travel trailer for a larger family with sleeping for nine! Plus there is an optional outdoor kitchen that you can add for the chef in the family to enjoy!
Step inside and see a front bedroom to your right featuring a queen bed, dual bedside wardrobes, and overhead cabinetry. The entertainment center straight ahead through the entry door can easily be viewed by the sofa and u-shaped dinette slide nearby. There is overhead storage above the sofa and a pantry just off the dinette side for dry and canned food storage, and more.
The kitchen features a large single bowl sink, a three burner range, refrigerator, and microwave, plus plenty of storage both above and below the counter area.
The convenient bath is located just outside the rear bunkhouse and provides a tub/shower, toilet, and vanity with sink, plus medicine cabinet.
The rear bunkhouse is where you will find the children hanging out with a set of bunk beds on the left, a COA cube sofa with upper bunk along the rear wall, and a wardrobe with TV cabinet to the right of the door, and so much more!
Choose the optional kitchen if you enjoy cooking and dining outside. With it you will enjoy a refrigerator, single sink, and Coleman cooking grill.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $1,901
Sale Price: $12,999
Stock# UTD7559
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 6760 lbs |
| Cargo Capacity | 2740 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Refrigerator Type | RV Gas/Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Solar Wattage | 400 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


