Used 2014 Dutchmen RV Aerolite 213RBSL Travel Trailer
The Dutchmen Aerolite 213RBSL features a single slide for extra living space.
A front king bed features wardrobes and nightstands on both sides as well as overhead cabinets for extra storage.
The 44" x 74" u-shaped dinette with overhead cabinets is housed in the travel trailer's single slide with a large refrigerator right next to it. On the opposite wall, you will find an angled double kitchen sink, three burner stove with overhead microwave and cabinets. A corner pantry area with TV mount space above also houses an AM/FM/CD/DVD player.
A rear bathroom highlights a large 27"x 54" shower, corner toilet, vanity sink, corner medicine cabinet and overhead linen storage.
The outside kitchen features a two burner range top, 3 cubic foot refrigerator, lots of counter top and a TV mount. You will also find plenty of outside storage at the front of the travel trailer.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 100410
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 535 lbs |
| Dry Weight | 4866 lbs |
| Cargo Capacity | 1734 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 4YDT21320EP910091 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


