Used 2014 Dutchmen RV Voltage V3600 Toy Hauler Fifth Wheel
The Dutchmen Voltage V3600 toy hauler fifth wheel features a rear garage, front bedroom and dual slide outs.
A rear spring assist ramp door allows easy access to over 10' of cargo space. There is a half bath with toilet and vanity sink in the front corner as well as a side man door. The front of the garage also houses a twin bed loft above the bath and the garage. You may choose optional Happijack power bunks and/or an optional lounge chair. Outside on the entry side, there is an 8' awning, along with a gasoline pump station on the opposite exterior side. A door separates the garage from the living area.
As you enter the living area, a large slide on the left houses a booth dinette and a dual recliner. The opposite wall houses an L-shaped kitchen with two pantries, refrigerator, three burner range, overhead microwave, and overhead cabinets on the outside wall. The L-counter that extends into the living area holds a double kitchen sink. The front wall of the living area holds an entertainment center with TV at the center with stairs on either side.
The stairs on the entry side lead into a full bathroom. It provides a toilet, vanity sink, overhead cabinets and neo-angle shower as well as a pocket door into the bedroom.
The other set of stairs lead into the private bedroom. Immediately on your left is a slide out holding dual wardrobes with a dresser between. The queen bed has a hinged top with nightstands on each side and a cabinet above the head of the bed. A TV is mounted in the corner by the bath.
Outside, you will find a 21' awning, optional outside entertainment and generous pass thru storage.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $1,000
Sale Price: $33,987
Stock# 1112-24B
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 39 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3097 lbs |
| Dry Weight | 14749 lbs |
| Cargo Capacity | 4251 lbs |
| Fresh Water Capacity | 160 gals |
| Grey Water Capacity | 96 gals |
| Black Water Capacity | 96 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 47CFVTU31EC664992 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


