Used 2014 EverGreen RV Ascend 191RB Travel Trailer
Lightweight!
The Ascend A191RB travel trailer by EverGreen RV offers a rear bath.
As you enter the travel trailer, to the right there is a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
One side of the trailer offers a dinette while the other side has a large sink, range, microwave, refrigerator, and pantry.
In the rear you will find the bathroom. Inside the bathroom there is a sink, medicine cabinet, toilet, linen cabinet, and corner shower.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the trailer as well as a large exterior pass thru storage area. You will also find a rear outside shower.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 001393
| Sleeps | 3 |
| Length | 22 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 399 lbs |
| GVWR | 4595 lbs |
| Dry Weight | 3405 lbs |
| Cargo Capacity | 937 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | ST225/75R15-D |
| VIN | 5ZWTADE17E1001393 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


