Used 2014 EverGreen RV Sun Valley S300BHSL Travel Trailer
Calgary's LARGEST selection of pre-owned inventory - / -
The Sun Valley S300BHSL travel trailer by EverGreen RV offers triple slides and a rear bunk house.
As you enter the travel trailer to the left there is a slide with a microwave, three burner range, and a refrigerator. Next to the slide you will find a large pantry. The opposite side of the travel trailer has a slide with a dinette and sofa. Next to the dinette you will find a LCD TV. The kitchen island offers extra counter space and a large kitchen sink. In the corner of the living room there is a convenient walk-in closet.
The side aisle bath has a shower, sink, medicine cabinet, and toilet.
In the front, you will find the bedroom. There is a queen bed with storage below the bed and wardrobes on either side of the bed.
The bunk house offers a slide with cube chairs on the bottom and a flip-up bunk above the chairs. Along the rear wall there is a wardrobe, TV, and dresser. You will find an additional bunk in the bunk house.
Outside you can enjoy the exterior kitchen which has a sink, and refrigerator.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as a large pass thru storage area.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 26038DX
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 781 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 7625 lbs |
| Cargo Capacity | 2180 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | ST225/75R15-D |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


