Used 2014 Forest River RV Cedar Creek Cottage 40CB2 Destination Trailer
If you are looking for a destination trailer with four slides, and two bedrooms, then you have found it in the 40CB2 Cedar Creek Cottage by Forest River.
As you enter the front entrance, you will find the living and kitchen areas to your right. There is a slide with an entertainment center and a free-standing table & chairs. Along the front wall are two lounge chairs. The opposite slide has a sofa, refrigerator, microwave, and three burner range. The kitchen sink is surrounded by lots of counter space, which makes food preparation a breeze.
As you leave the kitchen and living area, there is a bunk room to your right. Inside the room you will find an entertainment center, wardrobe, and bunk beds slide.
The bathroom is the next room on the right, and there is a toilet, shower with a seat, linen with hamper, medicine cabinet, and sink.
In the rear, you will find a large master bedroom with a queen bed slide. The rear wall offers a wardrobe, washer and dryer prepped, and drawers. There is an additional dresser in the room for more storage.
You can even choose a few options, such as a king bed and a fireplace below the entertainment center.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 27635RA
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1456 lbs |
| GVWR | 13456 lbs |
| Dry Weight | 10308 lbs |
| Cargo Capacity | 3148 lbs |
| Fresh Water Capacity | 76 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 4X4TCRS26ES209515 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


