Used 2014 Forest River RV Cedar Creek Silverback 31RK Fifth Wheel
The Cedar Creek Silverback 31RK fifth wheel by Forest River features a rear kitchen and three slides.
Stepping inside the fifth wheel, to the left is a slide with two lounge chairs and a free standing dinette. Along the rear you will find a double kitchen sink, three burner range, and a microwave. There is an additional slide with a pantry, refrigerator, counter space, and a sofa. In the corner you will find a large entertainment center.
Stepping up the stairs, the bathroom is to the left. Inside the bathroom you will find a linen cabinet, toilet, shower with seat, and sink.
The bedroom offers much space with a queen bed slide, front wardrobe, and dresser.
There are a few options that you can choose, such as, an ottoman in the living area, a fireplace below the entertainment center, a king bed and a washer and dryer.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $1,000
Sale Price: $17,995
Stock# 210774
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Hitch Weight | 2005 lbs |
| GVWR | 14005 lbs |
| Dry Weight | 10614 lbs |
| Cargo Capacity | 3391 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16 |
| VIN | 4X4FCRG25ES210774 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


