Used 2014 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16BH Travel Trailer
Great Starter Camper
Forest River offers the Cherokee Wolf Pup 16BH bunkhouse travel trailer.
As you enter the travel trailer, you will find a dinette at the front with overhead cabinets on one side. Directly in front of you is a refrigerator, single galley sink, two burner range, pantry and overhead cabinets.
One rear corner features a tub/shower combination and a toilet. The opposite corner houses two bunk beds.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# K023423
| Sleeps | 4 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 335 lbs |
| GVWR | 3835 lbs |
| Dry Weight | 2620 lbs |
| Cargo Capacity | 1196 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 13 gals |
| Black Water Capacity | 13 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TCK611EK023423 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


