Used 2014 Forest River RV Flagstaff Classic Super Lite 831BHDS Travel Trailer
The Flagstaff Classic Super Lite 831BHDS travel trailer by Forest River offers double slides and a rear bunk house.
As you enter the travel trailer to the left there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. The opposite side of the travel trailer has a slide with a hide-a-bed sofa and a dinette. Near the front of the living and kitchen areas there is a nice size entertainment center with a LCD TV.
The front bedroom has a queen bed with nightstands and shirt closets on either side of the bed.
The bathroom offers a toilet, linen cabinet, sink, and tub/shower. There is also a private entrance from the bathroom to outside.
In the rear you will find the bunk house. There is a slide with a flip-up bunk above and a flip-bed below, or you can choose an optional hide-a-bed sofa. The opposite side has a bunk above with a closet and drawers below the bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as an exterior pass thru storage. You can also enjoy fixing meals outside on the exterior kitchen. You will find a swing-out stove, pantry, microwave, and refrigerator.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $2,000
Sale Price: $9,999
Stock# E1858034
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 848 lbs |
| Dry Weight | 7194 lbs |
| Cargo Capacity | 1456 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15 |
| VIN | 4X4TFLG29E1858034 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


