Used 2014 Forest River RV R Pod RP 182G Travel Trailer
Light weight and easy to tow!
The R-Pod RP-182G travel trailer by Forest River offers a single slide and a u-dinette.
To the right of the entrance you will find a front u-dinette. The slide has a refrigerator, two burner range, and sink.
In the rear, you will find a set of bunk beds. Next to the bunk beds there is a toilet and shower.
To the left of the entrance you will find a nice entertainment center.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 11642
Interior Color: Saddle, Pebble, Java
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Interior Color | Saddle, Pebble, Java |
| Hitch Weight | 379 lbs |
| Dry Weight | 2766 lbs |
| Cargo Capacity | 1096 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TRPT13FL011642 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


