Used 2014 Forest River RV Rockwood Freedom Series 2280 Folding Pop-Up Camper
As-is. out of state only - no warranties or guarantees
Please call for details!
Forest River offers the Rockwood Freedom 2280 folding pop-up camper with front and rear tent end beds.
The front king and rear queen tent end beds offer comfortable sleeping. Inside you will find a gaucho/bed to the left. Across, a booth dinette includes a table extension. The back wall also holds a swing galley with single bowl sink, three burner stove top, optional heater and optional refrigerator. A cabinet in the corner could include the optional water heater.
To the right of the entry, a cabinet is included. You may choose an optional shower and port-a-potty with storage for even more of the conveniences of home.
Outside, you will find an RVQue gas grill.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 50194
| Sleeps | 6 |
| Length | 17 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 4 ft 9 in |
| Hitch Weight | 331 lbs |
| GVWR | 3016 lbs |
| Dry Weight | 2050 lbs |
| Cargo Capacity | 966 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 13 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4CFM617ED291173 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


