Used 2014 Forest River RV Rockwood High Wall Series HW296 Folding Pop-Up Camper
Forest River offers the Rockwood High Wall Series HW296 folding pop-up camper including a rear queen tent end bed and a front king tent end bed.
Inside there is a hard wall shower which includes a toilet and cabinet. The center of this wall offers a slide out housing a generous 72" x 50" u-shaped dinette. Back on the inside wall is a TV shelf, and an optional furnace could be included here. The front corner offers storage with the water heater.
A sofa runs along the front wall as well as a table. Cup holders are mounted along the wall.
The kitchen includes a three burner range with oven, double kitchen sink, microwave, refrigerator and cabinet.
Outside you will find an awning which will cover the RVQue gas grill.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $1,000
Sale Price: $10,995
Stock# 26165RB
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 6 ft |
| Hitch Weight | 373 lbs |
| GVWR | 4352 lbs |
| Dry Weight | 3135 lbs |
| Cargo Capacity | 1217 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 12 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Tire Size | 14 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4CPR721ED289128 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


