Used 2014 Forest River RV Rockwood Signature Ultra Lite 8311SS Travel Trailer
The Rockwood Signature Ultra Lite 8311SS travel trailer by Forest River offers double slides and a rear bunk house.
As you enter the travel trailer, to the right there is a front bedroom with a queen bed, shirt closets, nightstands, and across from the bed a standard LCD TV.
The main living area offers a slide with a hide-a-bed sofa and a dinette. Along the front of the living area you will find an entertainment center, which is sure to be enjoyed by all. The kitchen has a l-shaped counter with a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
The bathroom has a tub/shower, sink, and toilet.
In the rear bunk house you will find a slide with a chest of drawers and an optional TV. Along the rear wall there is a sofa with a flip-up bunk above the sofa. Along one side of the bunk house there is another set of bunks.
Outside you can enjoy the exterior kitchen which has a two burner range, sink, and refrigerator. There is even an optional gas grill, and an optional rear ladder.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $5,000
Sale Price: $18,995
Stock# 18686A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 646 lbs |
| Dry Weight | 7180 lbs |
| Cargo Capacity | 1470 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15 |
| VIN | 4X4TRLG27E1858914 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


