Used 2014 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2910TS Travel Trailer
The Rockwood Ultra Lite 2910TS travel trailer by Forest River offers triple slides and a rear bunk house.
As you enter the travel trailer, to the left there is a slide with a three burner range, microwave, and refrigerator. Next to the slide you will find a pantry and a wardrobe. The opposite side has a slide with a dinette and a hide-a-bed sofa. In the middle of the kitchen there is a convenient kitchen island with a double kitchen sink, and extra counter space. In the front of the living and kitchen area you will find an entertainment center that is sure to be enjoyed by all.
The front bedroom has a 60" x 74" bed with a shirt closet and nightstand on one side of the bed and a wardrobe on the other side. At the foot of the bed you will find an optional TV.
The bathroom is in the rear of the trailer. You will find a sink, medicine cabinet, toilet, and tub. There is also a private entrance outside from the bathroom.
Your kids are sure to enjoy the bunk house and all of the extra space that it has to offer. There is a slide with a sofa on the bottom and a top swing bunk above the sofa. In the corner you will find a wardrobe, and along one wall of the room there is an entertainment center.
You will not be lacking for storage space with all of the overhead cabinets as well as the exterior storage. You can even choose an optional gas grill and an optional rear ladder.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 152-26B
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 891 lbs |
| Dry Weight | 6267 lbs |
| Cargo Capacity | 1586 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| VIN | 4X4TRLE27ED128857 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


