Used 2014 Forest River RV Salem 31KQBTS Travel Trailer
The Salem 31KQBTS travel trailer by Forest River offers triple slides and a rear bunk house.
To the left of the entrance, you will find a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. The opposite side of the travel trailer offers a slide with a sofa and a u-dinette slide. Next to the dinette there is a nice size pantry. Along the front of the living area you will find a swivel box to view TV on.
The front bedroom offers a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
As you proceed toward the rear, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a toilet, sink, medicine cabinet, and a tub.
The rear bunk house is very spacious. There are two bunk bed slides and along the rear wall you will find an entertainment center with wardrobes on either side. Your kids will really enjoy all of the space this bunk house has to offer.
Outside you are sure to enjoy the outside kitchen.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# Z0168A
Interior Color: Caramel, Leather, Mineral
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | Caramel, Leather, Mineral |
| Hitch Weight | 793 lbs |
| Dry Weight | 7902 lbs |
| Cargo Capacity | 3013 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4X4TSMG22EA309325 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


