Used 2014 Forest River RV Salem Villa Series 407REDS Destination Trailer
The Salem Villa 407REDS destination trailer by Forest River offers a rear entertainment center and triple slides.
Entering the 407REDS to the left is a free-standing dinette and hide-a-bed sofa slide. Along the rear wall you will find an entertainment center with a fireplace. You can enjoy a cozy fire on a cool evening. The other slide has two lounge chairs, pantry, refrigerator, microwave, and three burner range. You will also find lots of counter space and a double kitchen sink.
As you proceed down the hallway, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a sink, medicine cabinet, neo-angle shower, wardrobe, and toilet.
The front bedroom has a queen bed slide, front wardrobe with lots of storage, and a large dresser.
There are plenty of overhead cabinets throughout the trailer as well as exterior storage. You can even choose a few options, such as a neo-angle tub or having the bathroom washer and dryer prepped.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $7,021
Sale Price: $12,974
Stock# 4PR497A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1330 lbs |
| Dry Weight | 10260 lbs |
| Cargo Capacity | 3010 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 4X4TSMS22EM022542 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


