Used 2014 Forest River RV Sierra 392FK Destination Trailer
“Act Now and Save Big with Our Snow Discount Event!”
The 392FK Sierra destination trailer by Forest River offers two slides and a front kitchen.
Stepping inside the 392FK, to the left is a corner cabinet. To the right of the entrance is a pantry, refrigerator, three burner range, double kitchen sink, and lots of counter space. There is a large slide with a sofa, lounge chair, and a free standing dinette.
In the bathroom you will find a toilet, linen cabinet, neo-angle shower, and sink.
The bedroom is quite large and offers a bed with nightstand slide. In the corner there is a tv, and along one wall you will find a wardrobe and vanity.
You can even choose and optional stackable washer and dryer, and a king bed.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# UT940363
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 40 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1297 lbs |
| GVWR | 13297 lbs |
| Dry Weight | 9603 lbs |
| Cargo Capacity | 3694 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 89 gals |
| Black Water Capacity | 54 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4TSER26EJ039549 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


