Used 2014 Forest River RV Sunseeker 3170DS Ford Motor Home Class C
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
You will have plenty of space to take family and friends in the Sunseeker 3170DS. This class C motorhome features two slide outs, a rear bedroom and a kids' den/bunk area.
As you step inside, a dinette with overhead cabinets is located to your right. Over the cab, a standard 54" x 80" bunk with storage offers extra sleeping space. You may choose the optional over cab entertainment center with optional deluxe TV.
Across from the entry door, a slide out highlights a 68" sofa, overhead cabinets and a three burner range with overhead microwave. Continuing around the corner is a double kitchen sink, overhead cabinets and a flip down counter extension. A refrigerator and pantry are on the opposite wall.
As you move toward the back of the Sunseeker 3170DS, a private kid's area offer a kid's sofa sleeper with a flip-down 28" x 72" bunk above. There is storage and space for an optional TV on the opposite wall.
The private bathroom across from the kid's den includes a toilet, hamper, linen storage, extended vanity and sink, and a tub/shower combination.
A rear queen bedroom features overhead storage cabinets at the head of the bed. Double wardrobes and drawers are across the room with space for an optional TV.
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $7,687
Sale Price: $48,878
Stock# CBR6864
Chassis: Ford
Interior Color: 3
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | 3 |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 12500 lbs |
| Cargo Capacity | 2000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1FDXE4FSXEDA16864 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


