Used 2014 Forest River RV V-Cross Vibe 823VDS5 Fifth Wheel
The 823VDS5 V-Cross Vibe v-nose fifth wheel by Forest River features a u-dinette slide.
Entering the 823VDS5, you have to your left, a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. On the opposite side you will find a u-shaped dinette slide, which adds more seating for friends and family, an entertainment center, and a pantry. Next to the stairs, there is a tri-fold hide-a-bed sofa and an end table.
In the rear you will find a large bathroom with a linen cabinet, toilet, sink, medicine cabinet, and tub.
The bedroom is up the stairs. You will find a wardrobe, queen bed, and a large front wardrobe with drawers.
There are plenty of overhead cabinets throughout the model as well as exterior storage.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 15339A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1205 lbs |
| GVWR | 11365 lbs |
| Dry Weight | 6899 lbs |
| Cargo Capacity | 4466 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4FVCY22E5103296 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


