Used 2014 Forest River RV Wildcat 327CK Fifth Wheel
This 327CK Wildcat fifth wheel by Forest River has a nice living area with a rear entertainment which includes a 40" Toshiba LCD tv and a fireplace below the tv. One slide has two swivel rockers and a free standing table and chairs. The other slide offers a l-sofa with a hide-a-bed, three burner range and microwave. There is plenty of counter space with a l-shaped counter that holds the double kitchen sink. Int he corner of the kitchen you will find a refrigerator on a side angle, and a pantry. As you step up the stairs, you will come to a side aisle bathroom with a large shower, toilet, linen, and sink. Entering the bedroom from the hallway there is a bedroom cabinet, and a wall with plenty of storage which includes shelves, a wardrobe with mirror doors, and a cabinet with drawers. There is plenty of overhead cabinets throughout this model as well as an exterior pass through storage with slam latch door.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 27875
Exterior Color: White
Interior Color: Hazelnut
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Interior Color | Hazelnut |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 1650 lbs |
| GVWR | 12050 lbs |
| Dry Weight | 10596 lbs |
| Cargo Capacity | 1395 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80R16/E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 28500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FWCJ20EV027875 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


