Used 2014 Forest River RV Wildcat Maxx 28RLS Travel Trailer
The Wildcat Maxx 28RLS travel trailer by Forest River offers double slides and a rear living area.
As you enter the trailer, to the left there are two lounge chairs and an end table. The slide has a sofa and a u-dinette. On the opposite side of the trailer you will find a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and entertainment center.
The bathroom offers a toilet, neo-angle shower, and sink.
There is a nice glass door leading into the bedroom. Inside the bedroom you will find a queen bed slide, front wall wardrobe with mirror doors, and a 2-drawer base cabinet.
There are overhead cabinets throughout the trailer, so storage is not a problem.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# RC014664
Interior Color: Cappuccino, Cranberry, Onyx, T
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | Cappuccino, Cranberry, Onyx, T |
| Hitch Weight | 900 lbs |
| GVWR | 11060 lbs |
| Dry Weight | 7410 lbs |
| Cargo Capacity | 3591 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TWCD25FT014664 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


