Used 2014 Forest River RV Wildwood DLX 353FLFB Destination Trailer
The Wildwood DLX 353FLFB destination trailer by Forest River offers double slides and a front living area.
As you enter the front entrance you will find two lounge chairs along the front of the trailer. The slide offers a sofa and a dinette. On the opposite side of the trailer there is an entertainment center, refrigerator, microwave, three burner range, double kitchen sink, and pantry.
The bathroom has a sink, medicine cabinet, neo-angle shower or an optional neo-angle tub, linen cabinet, and toilet.
The rear bedroom has a king bed slide with nightstands on either side of the bed. Across from the bed you will also find that the room has a large wardrobe and is TV prepped. There is also a private entrance outside from the bedroom.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 25888RA
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1290 lbs |
| Dry Weight | 8620 lbs |
| Cargo Capacity | 2770 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4TWDL27EM053756 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


